4 odsłony PCOS – którym typem jesteś Ty? Znajdź przyczynę i sprawdź dostępne metody leczenia

Jednym z powodów dla których zespół policystycznych jajników budzi tyle zamieszania jest fakt, że nie jest to typowa jednostka chorobowa. Jest to zespół przeróżnych objawów, symptomów i czynników, za którymi stoi to zaburzenie endokrynologiczne. Najczęstszym kryterium podziału jest insulina, jednak możemy wskazać kilka mniej znanych typów. Jest to szczególnie istotne, ponieważ każdy z nich wymaga dobrania innej terapii. Nie możemy skutecznie leczyć PCOS nie mając zaadresowanej przyczyny. Niestety czynnik indywidualny ma tutaj kolosalne znaczenie, stąd dwie różne kobiety z PCOS będą miały inny przebieg schorzenia oraz inne zalecenia odnośnie diety i suplementacji.

 

1) Insulinozależne PCOS

To klasyczna i najbardziej powszechna kategoria. Wysoki poziom insuliny i leptyny zaburza owulację, a w konsekwencji pobudza jajniki do nadmiernej produkcji testosteronu. Nadmiar insuliny sprawia również, że wątroba produkuje mniej SHBG, czyli białka wiążącego hormony płciowe, a to z kolei prowadzi do wzrostu wolnych androgenów (męskich hormonów) we krwi. 

Insulinooporność może być spowodowana nie tylko nieprawidłową dietą, ale i paleniem papierosów, wysokim spożyciem alkoholu, stresem czy ekspozycją na toksyny środowiskowe.

Powszechne objawy to: nadwaga, szybkie przybieranie na wadze, problemy z poziomem glukozy i insuliny we krwi, brak owulacji, nieregularne okresy, nadmierne owłosienie, wypadanie włosów, trądzik.

Najważniejszym założeniem leczenia jest poprawienie wrażliwości insulinowej komórek, a więc połączenie diety (klik) wraz z aktywnością fizyczną będzie naszym priorytetem. W leczeniu konwencjonalnym stosuje się metforminę, wśród alternatyw można wyróżnić – chromkwas alfa -liponowy (ALA) czy d-chiro-inositol, o którym również pojawi się artykuł na blogu.

 

2) PCOS po odstawieniu antykoncepcji

Jak wiemy działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na hamowaniu owulacji. Dla większości kobiet jest to tymczasowy efekt i owulacja pojawia się wkrótce po odstawieniu antykoncepcji. U niektórych jednak kobiet zatrzymanie owulacji może wydłużyć się na wiele miesiący, a nawet lata. Syntetyczne hormony zakłócają komunikację pomiędzy przysadką, a jajnikami co może skutkować utrudnieniami przy staraniach o dziecko. Mimo braku rzetelnych badań naukowych wiele kobiet potwierdza, że wystąpienie u nich PCOS miało miejsce właśnie po odstawieniu antykoncepcji.

Ten typ PCOS będzie dotyczył kobiet, które miały regularne miesiączki przed braniem tabletek antykoncepcyjnych, występował u nich trądzik, a w badaniach hormonalnych może wyjść podwyższone stężenie LH w stosunku do FSH, a także podwyższona prolaktyna.

Leczenie: w celu obniżenia LH stosuje się korzeń lukrecji i piwonii. Skutecznym preparatem w uregulowaniu stosunku między LH, a FSH (który powinien wynosić 1:1) jest Inofem, zawierający myo-inositol. Jeśli zaś prolaktyna jest wysoka, to najbardziej znanym w medycynie naturalnej środkiem jest niepokalanek mnisi np. w postaci tabletek zawiera go lek ziołowy o nazwie Castagnus. Zarówno korzeń piwonii, jak i niepokalanek oddziałowują na oś przysadka-jajniki i są silnymi ziołami, dlatego nie powinno się ich stosować dłużej niż 10 miesięcy. Zazwyczaj po 3 miesiącach przyjmowania są zauważalne efekty.

Tip! Nie stosujemy lukrecji w przypadku wysokiego ciśnienia krwi.

Tip2! Niepokalanek pobudza wydzielanie LH, dlatego w przypadku wysokiego stężenia lutropiny nie powinniśmy go przyjmować.

 

3) Zapalna postać PCOS

Stan zapalny może być wynikiem stresu i niewydolnej pracy nadnerczy, toksyn środowiskowych, zespołu nieszczelnego jelita, nietolerancji pokarmowych oraz alergii.

Ta kategoria będzie obejmowała kobiety, które często są szczupłe i nie mają problemów z wagą, a przyczyna nie tkwi w insulinie. W badaniach może wystąpić bardzo często niedobór witaminy D, podwyższony poziom białka ostrej fazy CRP, przeciwciała tarczycowe, jak również podwyższony androstendion i DHEA, co świadczy o możliwych zaburzeniach pracy nadnerczy.

Dokuczające objawy to nawracające infekcje, bóle stawów, choroby skóry, bóle głowy.

Powinniśmy skupić się w leczeniu na redukcji stresu, odpowiedniej ilość snu, unikaniu BPA, ksenobiotyków, warto zastosować także dietę eliminacyjną. W suplementacji pomocne okażą się probiotyki, kwasy omega3, B- complex, magnez, ashwagandha, schisandra (cytryniec chiński). Poprawa jest powolna i zajmuje od 6 do 9 miesięcy.

 

4) Inne przyczyny

Jeśli cierpisz na PCOS, ale nadal nie potrafisz się odnaleźć, może to oznaczać, iż istnieje jeszcze inny indywidualny czynnik. Czasami mamy do czynienia z kombinacją kilku typów, gdy np. utrata wrażliwości receptorów na insulinę następuje na skutek stresu (przewlekle wysoki poziom kortyzolu) czy stanu zapalnego. W takim wypadku mamy bardzo często do czynienia z zaburzeniami pracy duetu nadnercza-tarczyca i sama dieta nie wystarczy, konieczne jest wsparcie wydajności tych organów.


Inne wpływające czynniki:

– choroby tarczycy

– spożywanie dużej ilości soi (ze względu na fitoestrogeny)

– dieta wegetariańska (mogąca przyczynić się do niedoboru cynku)

– brak tłuszczu i zbyt mała podaż węglowodanów w diecie

– sztuczne słodziki

– niedobory składników odżywczych

– długookresowe diety redukujące

– niedobór jodu

– przetrenowanie

 

Wpis został przygotowany w oparciu o typy PCOS opracowane przez Dr. Larę Briden mającą 20-letnie doświadczenie w pracy z pacjentkami.
Źródło: http://www.larabriden.com