O czym będzie ten blog? Skąd nazwa AGATAKI?

Witam Cię w pierwszym wpisie na mojej stronie. Stronie, która będzie poświęcona dietoterapii, medycynie funkcjonalnej w oparciu o naukę, badania i doświadczenie. Ponadto dodatkowym „urozmaiceniem” mojego bloga będzie osobna zakładka poświęcona rozciąganiu – wpisy, wskazówki, galerie zdjęć w kwestii stretchingu dla ciała i umysłu. 

Medycyna funkcjonalna to holistyczne spojrzenie na zdrowie i żywienie, które zamiast tłumienia symptomów lekami, zajmuje się zaadresowaniem przyczyny choroby. To nowatorskie podejście, które łączy w sobie wiedzę z wielu dziedzin nauki i uwzględniając biochemiczne, fizjologiczne oraz psychiczne aspekty zdrowia człowieka dąży do przywrócenia równowagi.

To w końcu zintegrowane podejście odpowiadające potrzebom medycyny XXI wieku, a więc koncentrującej się na leczeniu pacjenta, a nie samych wyników laboratoryjnych, łączące historię medyczną, a także przeszłość dietetyczną i czynniki środowiskowe z obecnym stanem zdrowia.

Moje zainteresowanie medycyną i szeroko pojętą dietetyką zaczęło się od własnych problemów zdrowotnych. Od lat zmagam się z niedoczynnością tarczycy, zaburzeniami hormonalnymi, a także osłabionymi nadnerczami.
Więcej o mojej historii, o tym kim jestem i skąd czerpię swoją wiedzę możesz przeczytać w zakładce „o mnie”.

Motyw przewodni bloga z gałązką oliwną to wyraz swojego rodzaju fascynacji śródziemnomorskim stylem życia. „Agataki to z kolei zdrobnienie mojego imienia, które nadano mi podczas kilku wspaniałych pobytów w kraju, do którego niezmiennie wracam – Grecji 🙂
Wiadomo nie od dziś, że dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych, lecz musimy pamiętać, że życie w zdrowiu to nie tylko przestrzeganie zaleceń żywieniowych, a
szeroko pojęty styl życia. Oczywiście, bez odpowiedniego odżywiania ciężko opanować chroniczne dolegliwości, ale to nie jedyny element układanki, jaki ma znaczenie. Zwykłe słońce jako źródło witaminy D jest bardzo silnym regulatorem gospodarki hormonalnej, wpływa na nasze samopoczucie i chęci do życia. Ponadto aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, odpoczynek, relacje z bliskimi, pozytywne nastawienie to aspekty, które składają się na satysfakcjonujące życie w zdrowiu i zadowoleniu.

Jeśli chcesz by na bieżąco docierała do Ciebie dawka świeżych, interesujących artykułów zapisz się do newslettera (subskrypcja znajduję się na dole strony). Zapraszam również do śledzenia mojego facebooka oraz instagrama, na których zamierzam dodatkowo dzielić się swoimi przemyśleniami, opiniami w nieco krótszej formie, tym jak wyglądają moje treningi, co robię gdy mam gorsze dni i jak się motywuję oraz co ląduję u mnie na co dzień na talerzu.

Jeśli masz jakiekolwiek sugestie, tematy, które Cię szczególnie interesują – zostaw komentarz poniżej. Prywatne zapytania kieruj na kontakt@agataki.pl bądź skorzystaj z formularza kontaktowego.

Do zobaczenia już jutro, w pierwszym, tematycznym wpisie!
Pozdrawiam,
Agataki – Agata 🙂